pondělí 17. května 2010

V krizi se zlato cení nejvíce

Že je moje drahá polovička ze zlata, to samozřejmě vím dávno. A konečně na to přišli i ostatní. Oficiálně zlatou komoditou se Kamča stala díky obrovskému nasazení, uklidnění po sérii drobných chybek a také trošku díky štěstíčku. Průběh závodu Mistryní ČR v OB ve sprintu z pohledu komentátorů popisuje článeček Lálo, vítám tě ve vysílání, který je zároveň ukázkou, jak tenká je hranice mezi komentátorem a vědmou; zde mám jen pár extra postřehů.

Zaprvé, Dana závod prohrála překvapivě na K20, na postupu, který by trenér reprezentace Radovan označil za postup "pro děcka". Kamča zde byla 1. za 11', Topča 2. za 12', nejhorší z celého pole, 29. čas, má právě Dana, 25'. Pro informaci, Daně v cíli na vítězství chybělo 11', na tomto postupu ztratila 14'.

Někdy je obtížnější najít K20 než zdolat alpským stylem K2

Dále: Startovní pozice před Danou byla 27. Katarína, 28. Eva Kabáthová, 29 Dana. Těsně před osudnou chybou Dany na K19 měla Katarína 14:40, Dana 13:37 a Eva 15:20. Stačilo tedy, aby los přehodil start Evy a Kataríny a na K19 bychom pozorovali, že probíhá Eva, na dohled 17 vteřin za ní Dana a s ní v těsném kontaktu Katarína. V takové konstelaci by k chybnému odběhu nemohlo dojít. Tím nechci říct, že by Dana potřeboval běžet v závěsu, to absolutně ne, pouze to, že stačilo málo a právě v téhle chvíli jí čistě náhodný los mohl pomoci.

Z hlediska Kamči šlo vlastně o dva úplně odlišné závody. Do rádia na K11 měla ztrátu na Danu 27 vteřin: Dana 7:46, Topča 7:53, Íčko 7:56, Marta 8:08, Kamča 8:13, Martinka 8:15, Katarína 8:20. Zato pak začala smršť. Kamča vyhrála 12 ze 14 mezičasů (!!!) a svým časem ve zbývající části běžela jakoby samostatnou kategorii: Kamča 7:02, Dana 7:40, Topča 7:56, Íčko 8:34, Marta 8:14, Martinka a Katarína 7:59.

Srovnání je možné i s muži. Např. delší postup K12-K13 v DE byl identický postupu K15-K16 v HE:
  • 1:27 Mráz, 1:23 Olaf, 1:28 Lukáš
  • 1:36 Kamča (18. z 30 v mužích), 1:42 Dana, 1:48 Topča